Westerplatte Południa, czyli Węgierska Górka

Historia Węgierskiej Górki w okresie II wojny światowej związana jest z silnie działającym tutaj ruchem oporu wobec wojsk hitlerowskich, w związku z czym gmina nazywana bywa czasem Westerplatte Południa. Budowa fortyfikacji obronnych w 1939 roku pozwoliła na długie odpieranie m.in. nacierającej 7 Bawarskiej Dywizji Piechoty, dzięki czemu znacznie opóźniono rozbicie Armii Krajowej „Kraków”. Dla upamiętnienia tej bohaterskiej obrony Węgierska Górka otrzymała wyjątkowe odznaczenie Krzyża Grunwaldu III Klasy.

Historyczne pamiątki po II wojnie światowej
W gminie Węgierska Górka jeszcze przed kampanią wrześniową 1939 roku wybudowane zostały fortyfikacje obronne tworzące rygiel obronny. W dniach 2 i 3 września 1939 roku stoczone zostały tutaj ciężkie walki z hitlerowskimi wojskami. W sumie miało powstać tutaj szesnaście schronów, ostatecznie udało się wybudować jedynie pięć z nich, uzbrojonych w ciężkie karabiny maszynowe i armaty. Wrześniową obroną tego odcinka kierował kapitan Tadeusz Franciszek Semik, a bohaterską postawę jego i dowodzonych przez niego żołnierzy upamiętnia m.in. muzeum otwarte w 1993 roku w schronie „Wędrowiec” w Żabnicy, gdzie zebrane zostały pamiątki z tamtych czasów. Fort otwarty jest w okresie wakacyjnym, udostępniając zwiedzającym dokumenty, listy, mapy i zdjęcia z tej bohaterskiej obrony granic Polski, a także pamiątki związane z tym okresem w historii naszego kraju.

Oprócz „Wędrowca”, turyści szczególnie zainteresowani militariami i historią II wojny światowej mogą zwiedzać także pozostałe forty obronne przygotowane w 1939 roku: „Wyrwidąb” i „Wąwóz” w Żabnicy, a także fort „Waligóra” znajdujący się w Węgierskiej Górce.

Wyprawy śladami obrony wojsk polskich przed hitlerowskimi w 1939 roku warto zaplanować, korzystając z oferty przygotowanej dla turystów odwiedzających okolice Beskidu Żywieckiego i Węgierskiej Górki. Baza noclegowa funkcjonująca w tej miejscowości oraz pobliskich jej wsiach pozwala bowiem na spędzenie tutaj atrakcyjnego weekendu połączonego z wyprawami szlakami turystycznymi lub dłuższego pobytu dla osób chcących spędzić urlop w okolicach pełnych spokoju, urokliwej przyrody i atrakcji związanych z historią tego regionu. Wśród oferowanych możliwości noclegowych (zobacz) znajdziemy kempingi, kwatery prywatne, domy wczasowe, a także agroturystykę, która w ostatnich latach staje się coraz popularniejsza wśród osób szukających mniej komercyjnego wypoczynku.

Dodaj komentarz